Občni zbor

24. januarja 2020 smo imeli v Domu krajanov Dravlje letni občni zbor. Udeležila se ga je velika večina članov. Računovodkinja, predsednik društva in vodje organov društva so poročali o delu in stanju v preteklem letu 2019. Izvolili smo tudi novega – starega predsednika Francija za naslednje obdobje. Franci se je zhvalil za zaupanje, nato pa podal plan dela za letos. Držali se bomo našega železnega repertoarja. Kot se ob takem dogodku spodobi, smo se na koncu okrepčali še z dobrotami našega mesarja Robija.

Galerija slik

.

Pavla praznuje 80 let

Naša Pavla kljub zlomu noge – zlomila si jo je ‘službeno’, ko je stregla maratoncem – vedro praznuje svojo 80 letnico. Sorodniki, sosedje in prijatelji so ji na predvečer rojstnega dne pred vhod postavili ogromno rožo, kakih 7 metrov visoko in ji pripravili ofreh. Pod oknom smo ji tudi zapeli Kol’kor kapljic in še nekaj drugih za to priložnost. Presenečenje je bilo popolno. Vsaj zanjo in Franja. Domači so ji tajno pripravili pogostitev za ‘nenajavljene’ obiskovalce. Kljub berglam je prišla k vratom, nas povabila v hišo in je bila zelo vesela naše pozornosti.

Dan samostojnosti in enotnosti 2019

Naše turistično društvo je tudi letos organiziralo slovesnost ob prazniku samostojnosti in enotnosti Slovencev. Proslavo je pripravila naša požrtvovalna Angelca Škripec, povezovala pa jo je Petja Kos, ki je na začetku orisala vsebino praznika in njegov pomen za Slovence..

S slovensko himno Zdravljico je slovesnost Grajski oktet, predsednik sveta četrtne skupnosti Dravlje g. Marko Zibelnik je nagovoril polno dvorano Draveljčanov in Draveljcev.

Turistično društvo vsako leto posveti spominske dneve tistega leta, letos se spominjamo 200 letnice smrti Valentina Vodnika, slovenskega duhovnika, frančiškana, razsvetljenca, urednika in novinarja prvega slovenskega časopisa, pesnika, prevajalca, učitelja, zbiralca ljudskih pesmi, … Rojen je bil ‘Na jami per Žibertu v Gornji Šiški’, na današnji Vodnikovi cesti 65, ki je danes Vodnikova domačija. Angelca, Marija in Franc, člani našega društva, so Vodnika predstavili v recitalu, ki ga je pripravila Marija Šmit.

Učenci Osnovne šole Valentina Vodnika so pripravili pester samostojni program v duhu današnjega praznika in božično – novoletnega časa, ki ga je povezovala učenka Živa. Balerina Neja nam je na glasbo iz Hrtestača zaplesala in malo kasneje še recitirala, 3. b je pod vodstvom Marije Jakomin zapel in zaigral. Učenec Aron nam je zagodel na violino, dva drugošolca sta izvedla gimnastične akrobacije.

Grajski oktet, ki se zbira na gradu Tuštanj pri Moravčah, nam je za zaključek ubrano zapel nekaj slovenskih pesmi. Ker aplavz ni ponehal, so nam zapeli še Žabe svatbo so imele. To je skoraj draveljska himna 🙂

Nastopajoči so dobili spominske kozarčke z vgravirano žabo, po prireditvi pa smo vsem prisotnim postregli s sveže pečeno ocvirkovko in pijačo.

Sv. Miklavž 2019

Na sprejem svetega Miklavža so se otroci pripravljali skoraj ves mesec. Vsaj nekaj časa so bili ‘pridni’, veliko jih je ponovno začelo verjeti v njegov obstoj. Za vsak slučaj, da bi le prinesel darila. Mladi iz draveljske župnije so pripravili tudi zabavno igrico o obolelem Miklavžu, ki na svoj god zaradi bolezni ne bo mogel na zemljo. Uprizorili so jo v nabito polni novi cerkvi. Miklavž je prišel v spremstvu cele jate krilatcev. Parkeljni niso bili hudi, noben otrok ni zajokal zaradi njih in še Milavž jih je zelo hitro nagnal. Posnetek igrice si lahko ogledate tule.

Mi – Turistično društvo Dravlje, smo se na Miklavža pripravili drugače, bolj ‘turistično’. Na trgu pred draveljsko cerkvijo smo tradicionalno pekli krompir v žerjavici. Kuriti je bilo treba več ur, da smo pripravili dovolj žerjavice za za tri velike vreče krompirja. Skuhali smo tudi veliko čaja in kuhanega vina, odrezala so se tudi naša ‘dekleta’, ki so nalupila česna in z zaseko namazala nekaj sto kosov kruha. Obiskovalcev se je kar trlo. Ker ni bilo hudo mraz in je bilo vreme suho, so se kar dolgo družili na osvetljenem Rokovem trgu. Ne samo domačini, prišli so tudi od drugod, saj se o našem miklavževanju s pečenim kromprirjem govori po vsej Ljubljani in tudi šire.

Tule objavljam le fotografije naših aktivnosti ob miklavževanju, več si lahko ogledate na spletni strani draveljske župnije.