Kapela Redemptoris Mater (Odrešenikove Matere)
Navodilo: zeleno povdarjene podčrtane besede vam odpro spletno stran, omenjeno v besedilu.
Letošnje strokovno potovanje nas je vodilo v Italijo. Šli smo po sledeh p. Marka Rupnika, ki je jezuit in profesor na univerzi Gregoriana v Rimu in predava tudi drugje po Evropi in po svetu. Rojen je bil leta 1954 v Zadlogu – Črni vrh nad Idrijo. Med študijem filozofije v Ljubljani je živel v draveljski jezuitski skupnosti. V Rimu od leta 1995 vodi atelje duhovne umetnosti Centro Aletti. Svetovno znan je postal, ko je leta 1999 izdelal mozaik v papeževi osebni kapeli Redemptoris Mater (Odrešenikova Mati). V domovini je za to delo leta 2000 prejel Prešernovo nagrado, leta 2002 mu je predsednik Kučan podelil najvišje slovensko odlikovanje častni znak svobode za prepoznavnost slovenske likovne umetnosti v svetu, 2003 mednarodno nagrado Beato Angelico za Evropo. Od takrat je tudi v Sloveniji ustvaril veliko mozaikov, nam najbližji je v kapelci OŠ Alojzija Šuštarja v Šentvidu, pa tudi v novi cerkvi Vseh svetnikov na ljubljanskih Žalah. Svetovno znana je skupina mozaikov na pročelju cerkve v Lurdu, izreden je 500 kvadratnih metrov velik zlat mozaik v Fatimi, Portugalska. P. Marko je tudi izjemen predavatelj. Na internetu je mnogo objav in člankovo njem, na primer na MMC RTV Slovenije.

P. Marko ustvarja predvsem sakralno umetnost, zato nič čudnega, da smo videli veliko cerkva in kapel. V organizaciji agencije Marco Polo nas je spremljal vodič Edi, ki je po teh krajih vodil že več kot stokrat, deležni smo bili res izčrpnih informacij.

Prva ‘postaja’ je bila starodavna romarska pot Loreto ob obali Jadranskega morja, kjer v baziliki za glavnim oltarjem hranijo hišico, v kateri naj bi živela sveta družina. Hišica je navzven obdana s prelepimi marmornimi reliefi in kipi. V hišici ne dovolijo fotografiranja. Pred baziliko je akrobatska skupina Frecce tricolori postavila letalo njihove prve generacije v zahvalo in čast Devici Mariji, ki je zavetnica vseh letalcev. Blizu leži tudi kraj Osimo, znan po osimskem sporazumu med Italijo in Jugoslavijo.

Dva dni smo bili na ‘ostrogi’ italijanskega škornja – polotoku Gargano v mestu San Giovanni Rotondo. Obiskali smo Angelsko goro, kjer je mogočna srednjeveška trdnjava in starodavna romarska pot iz 6. stoletja k nadangelu Mihaelu. Dragocene zaklade večstoletnih darov romarjev je kljub drugačnim obljubam pokradel Napoleon med zavzetjem teh krajev.
Mesto San Giovanni Rotondo je svetovno znano po svetniku – patru Piju iz Pietrelcine. P. Pij je bil kapucin, tu je v samostanski celici št. 5 skromno živel od leta 1916 do smrti 1968. Bil je majhne postave, šibkega zdravja in izredno skromen in je veliko trpel zaradi različnih bolezni. V ta kraj so ga poslali prav zaradi šibkega zdravja. Leta 1956 je kljub hudim nasprotovanjem uspel s podporniki postaviti bolnišnico, ki jo je imenoval Hiša lajšanja trpljenja. Danes je to najsodobnejša bolnica, kjer brezplačno delujejo odlični zdravniki z vsega sveta.

Kot svetnik je pater Pij poznan po množičnem spovedovanju, ‘videl’ je v dušo človeka. Nekajkrat se je fizično pojavil na dveh mestih naenkrat (bilokacija)., znan je tudi po stigmah. 20. septembra 1916 so se mu na telesu pojavila krvaveča in boleča znamenja Kristusovih ran. Rane je povijal, da bi se ne videla kri, a se je hitro razvedelo daleč okoli in ljudje so množično prihajali k njemu. Kljub poskusom zdravnikom se rane niso celile, a tudi ne ognojile. Od njih se je širil čudovit vonj. Uradna cerkev je naročila večkratne zdravniške preglede, ker niso verjeli v nadnaravnost teh znamenj. Prepovedali so mu komurkoli kazati rane, pisati pisma, ni smel iz samostana. Od 1932 do 1934 ni smel niti javno maševati in spovedovati. Pokorno je ubogal in zaradi tega je še bolj trpel.
Imel je tudi dar ozdravljanja. Dr. Ricciardi, zdravnik v San Giovanni Rotondu, ateist, je p. Pija in njegove ‘čudeže’ zasmehoval. Imel je raka na želodcu že v zadnjem stadiju. Domači župnik je prišel knjemu. ‘Ven, farjev ne maram’, je kričal doktor. ‘Pustite me pri miru. Kakor sem živel, tako hočem umreti. No, p. Piju bi se še morda spovedal, a ga ne bo, preveč sem ga zasmehoval.’ Župnik je šel naravnost k p. Piju. P. Pij je takoj obiskal bolnika. ‘Pater, pa vi? Saj sem vas tolikokrat žalil. Oprostite.’ Prejel je zakramente in vdano čakal smrti. Vendar mu je p. Pij izprosil zdravja, tretji dan je bil zdravnik popolnoma zdrav. Postal je njegov iskren prijatelj.
Ko je p. Pij 23. septembra 1968 umrl, so stigme izginile brez sledu. Leta 2002 je bil proglašen za svetnika. Tu in tu in še kje na spletu si lahko preberete veliko več o njem. Zaradi velike množice romarjev so 2004 zgradili romarsko cerkev p. Pija, kamor so v kripto prenesli njegovo nestrohnjeno telo.

Hodnik do kripte in sama kripta je polna Rupnikovih mozaikov iz življenja sv. p. Pija in sv. Frančiška asiškega. Veliko je zlate barve, za katero p. Marko pravi, da je vrednost zlata v teh mozaikih kvečjemu tolikšna, kot avto srednjega razreda. Zlato je namreč v silno tankih lističih naneseno na steklo in zato iima videz, da ga je ogromno.
Dva dni smo biliv Rimu. Prenočevali smo v Rocca di Papa, blizu papeške poletne rezidence Castel Gandolfo ob Albanskem jezeru. Od hotela je čudovit razgled na 40 km oddaljeni Rim. Zjutraj nas je šofer Bojan odpeljal na postajo Laurentina, od koder smo se z metrojem popeljali v center Rima.

Obiskali smo Centro Aletti, ki ga vodi p. Marko in kjer so mozaiki doma. P. Andrej nam je pripovedoval o skupnosti v centru in njihovem delu, duhovnem, umetniškem in fizičnem. Sprehodili smo se po ateljeju in pokukali, kaj delajo. Zanimivo, kako umetniki figuralne dele mozaikov izdelajo v ateljeju na zidarskih mrežicah, nato pa pri naročniku postavijo mozaik v nekaj dneh. Barvne kamne dobivajo z vsega sveta, nato jih sami klešejo in brusijo. Čudovite mozaike so postavili tudi nedaleč stran v kapeli Irskega kolegija, v uršulinskem samostanu pa je še v delu.

Ker smo pač bili v večnem mestu na sedmih grčih, smo obiskali tudi veliko klasičnih rimskih znamenitosti: Kolosej, Forum Romanum, Beneški trg, Lateran, Fontano di trevi, španske stopnice, Panteon, trg Navona… Bazilika sv. Pavla stoji na mestu, kjer so obglavili sv. Pavla, med drugim je znana po obodu z naslikanimi portretih vseh papežev. Pred baziliko sv. Petra v Vatikanu je bilo treba čakati v neskončni vrsti za temeljit osebni pregled, kjer je brihtni varnostnik vodiču Ediju vzel slovensko zastavico na zložljivem kovinskem ročaju. Najbolj znana cerkev na svetu stoji nad grobom sv. Petra in še mnogih drugih papežev. Gradili so jo odleta 1506 do 1626, med gradnjo se je zvrstilo več papežev. Pri gradnji so sodelovali renesančni mojstri Bramante, Bernini in Michelangelo. Dolžina glavne ladje je 194 m, strop je 44 m visoko. 133 m visoka kupola premera 42 m je je dvoplastna, med obema plastema so spiralni hodniki za dostop do vrha. Cerkev je polna dragocenih umetnin Berninija, Michelangela in drugih renesančnih umetnikov. Velik glavni oltar stoji pod mogočnim Berninijevim bakrenim baldahinom, material zanj so v 17. stoletju v času papeža Urbana VIII. Barberinija pobrali kar s Panteona. Rimljani so takrat rekli: ‘Česar niso storili barbari, je storil Barberini’.

Med povratkom v Ljubljano se nismo več srečali s Rupnikovimi mozaiki. Za en dan smo se ustavili še v Toskani. Obiskali smo obzidjem obdano in lepo ohranjeno srednjeveško mestece San Gimignano. Mestece je polno visokih stolpov, ki ne služijo ničemur. V srednjem veku so jih lokalni mogočneži postavljali zaradi prestiža. Konec srednjega veka jih je bilo celo 72, najvišji je imel kar 70 metrov. Do danes jih je ostalo kak ducat, najvišji Torre Grosso je visok 54 metrov. Svetovno znano je mestece postalo zaradi več filmov, ki so jih tu posneli priznani režiserji. Znano je tudi po najboljšem sladoledu na svetu (gelateria Dondoli), ki pa je hudo drag, saj ga delajo ročno iz posebej izbranih sestavin.
.

Za konec smo obiskali še Sieno. Avtobus je ostal na parkirišču pod hribom, mi pa smo se po sistemu tekočih stopnic povzpeli kakih 200 metrov višje do starega centra. Mogočna katedrala je ena največjih gotskih stavb. Zunanjost je iz plasti belega in črnega marmorja, simbolnih sienskih barvah. V 14. stoletju so jo začeli širiti, a kuga je gradnjo za vedno ustavila. Na ovalnem trgu Piazza del Campo vsako leto prirejajo Palio, konjske dirke, kjer je dovoljeno vse, tudi tolči po tekmecu in njegovem konju. V stavah na zmagovalca se pretočijo ogromne vsote.
.
Naj še slike ilustrirajo naše strokovno potovanje.
Naša turneja Loreto Loreto, pogled proti Jadranu Bazilika Naša prva ‘gasilska’ Bazilika s sveto hišico Sveta hišica je obdana z marmornimi reljefi in kipi Prepovedani slikanje in snemanje. Čemu? Tole sliko notranjosti sem dobil na spletu Poslikana kupola Stranski oltar Imeli smo mašo v kripti Letalo – spomenik akrobatov Frecce tricolori Nadaljujemo proti San Giovanniju Rotondo Naš prvi hotel Villa fontana Serpentine proti nadangelu Mihaelu, spodaj morje Stara romarska cerkev sv. Mihaelanadangela Mihaela Vodič Edi ve VSE! Podzemni hodniki do votline pod cerkvijo Tudi v votlini pod cerkvjo je prepovedano slikati. O, pa kaj še! Še ena iz votline Mi smo imeli svojo mašo Vsem je prijalo pol ure sedenja Stara romarska pot, standardna krama Šesterokotni turn Stari samostan pri nadangelu Mihaelu Mogočna savojska trdnjava Nikoli ni bila premagana. So se branilci prej predali. Italijani … Vreme je bilo kar kičasto Tri na enega Pokrajina na Garganu je spomladi še zelena. Poleti je vse suho Vsakodnevni postanek za malico Ni prav udobno, a je poceni in prav okusno Njam… Pivo v deželi vina Ati-jev avtobus Čestitke za 46 let poroke Edi nam je ‘prodajal’ križ v obliki sidra. To je JAMBOR, ne sidro Še ena gasilska v San Giovanniju Rotondo Oktava zvonov pred novo cerkvijo Škoda, da niso nič zaigrali nanje Edi pripoveduje o sv. patru Piju Novo cerkev so sezidali l. 2004 Loki asocirajo na novo draveljsko svetišče Zunanji oltar, delo p. Marka Rupnika Notranjost cerkve sv. Pija Ambon – govornica Slika v oknu fasade Vsi loki se snidejo nad kripto, kjer leži p. Pij Še malo draveljske nostalgije Pozorno poslušanje Edijeve razlage Kip p. Pija Tudi kapela v pritličju je Rupnikovo delo. Ni mozaik Vhod v kripto je bogato ‘ilustriran’ z mozaiki p. Rupnika Marijino oznanjenje Jezusovo rojstvo P. Piju ni dovoljeno javno delovanje Sv. Frančišak pridiga ptičkom, ker ga ljudje nočejo poslušati Pijev dar stigem Pijeva bilokacija pri kardinalu Mindszentiju l.1956: Pij je v zapor prinesel kruh in vino za mašo P. Pij odgovarja na pisma Sv. Frančišek oznanja evangelij sultanu P. Pij blagoslavlja kulturnike Molitvene skupine pod pokroviteljstvom p. Pija Hiša lajšanja trpljenja P. Pij pred vhodom v raj Sv. Frančišek in Pij sta se srečal s Kristusom Kripta, slikana še med izdelavo Prostor za Pijevo nestrohnjeno telo Božo nas je slikal kljub prepovedi. Mozaiki v kripti prikazujejo evangeljske dogodke Tu počiva Pijevo telo Mozaik svetnikov 3D križ Križev pot – tudi za invalide v vozičkih Stara samostanska cerkev Napotki za ogled muzeja Nosila, v katerih so prinesli telo p. Pija v novo cerkev Pijeva celica v samostanu V tej cerkvi je p. Pij dobil stigme Bolnica, ki jo je uspel zgraditi p. Pij Ime bolnice: Hiša lajšanja trpljenja Rim: kapela pri uršulinkah z mozaiki p. Rupnika Mozaike še izdelujejo Podstavek križa pred oltarjem Križ in značilna Rupnikova pika Rupnikova monštranca Tabernakelj z zlato večno lučko Prenočišče v Rocca di papa Pogled proti večernemu Rimu Večerja Albansko jezero, zadaj Castel Gandolfo Spomin na nekdanje lastnike, ki so podarili hišo P. Andrej pripoveduje … Manjši mozaik nad vhodom v kapelo Centra Aletti Kapela v Aletti centru Kapela v Aletti centru Kapela v Aletti centru Kapela v Aletti centru Pokukajmo v atelje Kapela z Rupnikovimi mozaiki v Irskem kolegiju Kolosej Gneča pred Kolosejem. Za vstop bi morali dolgo čakati in še plačati Gneča je tudi v notranjosti amfiteatra Titov slavolok Forum Romanum Forum Romanum Še ena gasilska Pred Fontano di trevi je vedno gneča, celo ponoči Pisalni stroj – Beneški trg Piazza Navona, v antiki dirkališče Panteon – 1. stoletje p.kr. Nekdanji tempelj ‘vseh bogov’ so papeži spremenili v cerkev. Zdaj je le turistična znamenitost Na vrhu mogočne kupole je 9 metrska luknja za osvetlitev Španske stopnice Športna dvorana od olimpijade 1960 Zabava v metroju Lateranska bazilika je uradna papeževa cerkev Obzidje pri Lateranu Bazilika sv. Pavla Sv. Pavel Načrt bazilike s pritiklinami Ena izmed vhodnih vrat Motiv z vrat bazilike sv. Pavla Velika glavna ladja, na simsih so portreti vseh papežev Velik ‘vzhodni’ mozaik z Jezusom Pantokratorjem. Ni Rupnikov Sebe je umetnik upodobil kot nevredna črva pred Jezusom Nad papeži so prekrasne freske Zadnja dva papeža. Prejšnji je vladal 7 let 10 mesecev in 9 dni Detajl z bogato okrašenega stropa Izjemno redki zeleni marmor za oltar je podaril ruski car Vatikanska bazilika s 4.000 – letnim egipčanskim obeliskom Množica svetnikov nad palisado Berninijev bakreni baldahin pod Michelangelovo kupolo Pogled s kupole na vatikanske muzeje s sikstinsko kapelo Trg sv. Petra s kupole Vatikanski vrtovi Mozaik namesto grafita pred postajo Rebibbia Toskana Ogledali smo si turistično oljarno Staro kmečko in oljarsko orodje Sodobni oljarski stroji Mestece San Gimignano z obzidjem Prvi stolp, ki pade v oči ‘Stradun’, mnogo ožji kot v Dubrovniku Stolp nečimrnosti Še en stolp, vseh je 12 pod stolpom pa trg Mogočno obzidje majhnega mesteca Še en stolp za slovo od San Gimignana Tekoče stopnice pri vzponu v Sieno Sienska stolnica, ‘montažna’ belo-črna gradnja Rozeta Volkulja z dvojčkoma – ustanovitelj Siene naj bi bil Remov sin Senius Edi je veliko povedal o tej veliki gotskii stolnici Žleb za deževnico v obliki živalske glave S te perspektive se plasti belega in sivega marmorja lepše vidijo Nastavek nikoli dokončane razširitve stolnice Dva firbca Piazza del Campo z magistratom in stolpom Mangia Pred popularno letno konjsko dirko na trg navozijo peska Danes na trgu ni konj, le turisti Na tleh je toplo, dalo bi se tudi ležati, saj tla niso kamnita, ampak opečna Danes ni bilo maše, a treba je nekam sesti Značilen pogled na Sieno Mogočno obzidje Vogalni obrambni stolp Avtobus že čaka, da nas odpelje domov
Views: 2270